Haber

Eva Kaili için şartlı tahliye

Geçen yıl sonunda yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla tutuklanan eski Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Başkan Yardımcısı Eva Kaili şartlı tahliye edilebilir.

Çarşamba günü bazı medya organları, Kaili’nin avukatı ve savcılığa atıfta bulunarak, Yunan siyasetçinin yaklaşık dört aylık gözaltı süresinin sonunda elektronik gözetim altında tutulması şartıyla ev hapsine alınabileceğini bildirdi.

Kaili, 9 Aralık 2022’de Belçika’da düzenlenen operasyonlarda Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek için stratejik mevkilerdeki kişilere rüşvet verdiği iddiasıyla diğer zanlılarla birlikte gözaltına alınmıştı. İddia makamı sanıkları yolsuzluk, kara para aklama ve kabahat örgütüne üyelikle suçluyor.

Tek sanık Eva Kaili

Kaili’nin yanı sıra erkek arkadaşı Francesco Giorgi, İtalyan sendika lideri Luca Visentini ve 67 yaşındaki İtalyan eski milletvekili Pier Antonio Panzeri de gözaltına alındı; ancak, bu kişiler daha sonra düzenli olarak tahliye edildi. Olayın planlayıcısı olduğu iddia edilen Antonio Panzeri geçen hafta cezaevinden tahliye edildiğinde gözaltındaki tek zanlı Kaili idi.

Panzeri, skandala ışık tutmak için ocak ayında savcılıkla kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Eva Kaili, hakkındaki suçlamalar nedeniyle Avrupa Parlamentosu Lideri Roberta Metsola tarafından görevden alındı. Metsola, 44 yaşındaki siyasetçinin “tüm yetki, görev ve sorumluluklarından” derhal kurtulduğunu açıklarken, yolsuzluk soruşturmasını yürüten Belçika yargısı ve polisiyle kapsamlı işbirliği sözü verdi.

Belçika’da rüşvet operasyonları kapsamında 16 eve yapılan baskınlarda 600 bin euro nakit para ile bazı cep telefonları ele geçirildi.

dpa / TY,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu