Ekonomi

Peker GYO 82,5 milyon TL değerinde tahvil ihrac etti

Peker GYO ilk mali tahvil ihracını gerçekleştirdi. Yatırımcıların yoğun ilgisini çeken 82,5 milyon TL tutarındaki finansman bonosu satışı, bir gayrimenkul yatırım ortaklığının yurt içi özel sektör borçlanma piyasasında yaptığı sınırlı sayıdaki ihraçlardan biri oldu.

Peker GYO, SPK’dan Kasım 2023’te aldığı 1,5 milyar TL’lik ihraç tavanı izni kapsamında 82,5 milyon TL tutarındaki ilk finansman bonosu ihracına yurt içinde nitelikli yatırımcılardan talep geldi. İhracın yıllık kolay getirisi yüzde 51 olurken, bileşik getirisi yüzde 63,14 oldu. Vade sonunda finansman bonosunun ihracın anapara ve faizi ödenerek itfa edilmesi planlanıyor.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Aracılığıyla ihraç edilen 61 gün vadeli ve indirimli finansman bonosuna ilgi yoğun oldu. 82,5 milyon TL değerindeki finansman bonosu satışı, bir gayrimenkul yatırım ortaklığının yurt içi özel sektör borçlanma piyasasında yaptığı sınırlı ihraçlardan biri oldu.

Peker: “Kaynak çeşitlendirmesi için sermaye piyasalarını daha yoğun kullanacağız”

Peker GYO Yönetim Kurulu Lideri Hasan Peker İhraca ilişkin ise kaynakların çeşitlendirilmesi amacıyla sermaye piyasalarını daha fazla kullanmayı hedeflediklerini belirtti. Peker, şu anda halka açık bir şirket ve sermaye piyasası kurumu olduklarını vurgulayarak, gelecekte sermaye piyasalarının borçlanma aracı ihraçları tarafında da yer almak istediklerini söyledi. Peker ayrıca Peker GYO’nun bu amaçla kendilerini borçlanma araçları piyasasına tanıtmak amacıyla özellikle finansman bonosunun getirisi ve vadesini cazip bulduklarının altını çizdi.

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi, alım-satımı ve kiralanması alanında faaliyet gösteren Peker GYO, 2018 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Borsa İstanbul Süreci görüyor. Sermayesi 669,8 milyon TL olan şirketin yüzde 60,83’ü halka açık.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu